Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Határon túli választási etikai kódex elfogadását szorgalmazta szerdán Kolozsvárott Szili Katalin.
Az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága autonómia albizottságának elnöke a Kolozsvári Nagyar Napok keretében szervezett pódiumbeszélgetésen elmondta, csökkenteni lehetne a határon túli magyarság megosztottságát, a többségi társadalommal szembeni kiszolgáltatottságát, ha a magyarországi pártok megegyeznének a határon túli kampányolás mikéntjéről.
Az Országgyűlés korábbi elnöke félőnek tartotta, hogy egy efféle megegyezés nélkül a magyarországi „gyűlöletszerkezet, amelyben az egyik oldal a másik megsemmisítésére tör”, a határon túli szavazókra is átterjed.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy kudarcnak számítana-e, ha az erdélyi magyarok nem adnának le legalább százezer szavazatot a 2014-es választáson, Szili Katalin jelezte: helyteleníti a „számháborút”. Hozzátette, a határon túli magyar állampolgárok esetleges alacsony részvételi arányát csak az tekinthetné a nemzetpolitika kudarcának, aki „csak szavazatszerzési eszköznek” tartja az állampolgárság és a szavazati jog határon túli kiterjesztését.
Szili Katalin elmondta, valamennyi olyan magyarországi politikusnak, aki valamikor ellenezte a kedvezményes honosítást, el kellene mennie egy állampolgársági eskütételre a csíkszeredai főkonzulátusra, hogy személyesen győződjön meg, mit jelent az állampolgárság megszerzése a határon túli magyaroknak.
Szili Katalin hangsúlyozta, Magyarország csak segítséget nyújthat az autonómia kérdésében az erdélyi magyaroknak. A közösség céljait csakis az erdélyiek fogalmazhatják meg. „Semmi olyan nem tehető, ami nem találkozik a helyiek akaratával” – fogalmazott Szili Katalin.